PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=170818}
8,0 8
ocen
8,0 10 1 8

Africa ama
powrót do forum filmu Africa ama

Alfredo i Angelo Castiglioni w latach 70tych przejęli pałeczkę od pierwszego mondo-tandemu, Jacopettiego i Prosperiego, którzy w tym okresie zaczęli robić już coś innego (rewelacyjnego zresztą). Uwaga braci Castiglioni skupiła się na czarnym kontynencie. W kolejnych filmach podróżują po zakamarkach afrykańskich buszów, by rejestrować zwyczaje i obyczaje dzikich plemion. Ich działalność ma niewątpliwą wartość etnograficzną, jako że podobnych plemion jest coraz mniej, a ich obrzędy coraz to bardziej się cywilizują. Ma też moc uderzeniową, ze względu na inne podejście dzikich ludzi do takich kwestii, jak ciało, przemoc i seks. O ile o zwyczajach prymitywnych możemy posłuchać w każdą niedzielę u Cejrowskiego, z pewnością nie zobaczymy u niego rytuałów godowych, ceremonii pogrzebowych i walk plemiennych, w których pokonanego przeciwnika pozbawia się prącia. Największe wrażenie wywiera film późniejszy, ADDIO ULTIMO UOMO (zresztą chyba wszystkie filmy z "addio" w tytule są hiperbrutalne: AFRICA ADDIO, ADDIO ZIO TOM...). Ten jest po prostu solidny, kolejny zestaw epizodów z terytoriów Afryki spoza folderu turystycznego. Szkoda, że wyszedł tylko we Włoszech, lepsze zrozumienie komentarzy twórców byłoby wskazane...

Vuzz

Mondo z innej perspektywy.
http://www.youtube.com/watch?v=tObiv-Qmghc

ocenił(a) film na 7
The_Gimp

Zabawne :-) Ciekawie byłoby obejrzeć autentyczny dokument nakręcony z perspektywy innej niż nasza (europocentryczna)...

ocenił(a) film na 8
Vuzz

Nie za bardzo sobie wyobrażam, aby jakakolwiek polska telewizja ogólnodostępna, mogła wyemitować ten film. To nie na naszą kulturę. Chyba że jakoś późno w nocy.

Vuzz

Najbardziej żałosne jest to, że ten film ma cenzurę mimo, że podpisany jest jako uncensored. Mowa o obrzezaniu.

pawel_nowakk

W ogóle nie pokazują narządów płciowych, a w innych filmach z tego rodzaju pokazywali.

ocenił(a) film na 7
pawel_nowakk

Okazało się, że pomyliłem tytuły i cały czas pisałem o Addio l'ultimo uomo. Dlatego dziwiłem się wzmiankom o cenzurze, ponieważ kastrację poległych wrogów widziałem w pełnej okazałości. Tymczasem Africa Addio, film wcześniejszy, istotnie jest ocenzurowany: narządy płciowe zostały zamazane! Wynika to z faktu, że kopia krążąca w sieci pochodzi z wydania japońskiego bądź chińskiego, gdzie największym tabu jest.. łechtaczka.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones