PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1128}
7,6 12 466
ocen
7,6 10 1 12466
7,2 8
ocen krytyków
Korczak
powrót do forum filmu Korczak

Ponieważ tak się składa, że od kilku lat interesuję się tematyką holocaustu, dlatego chcę wyjaśnić pewne kwestie...

Chodzi mi o to, że nie do końca ostatnia droga Korczaka i dzieci do Treblinki tak wyglądała jak opisuje się to często teraz w wielu źródłach. Aby poznać tak to naprawdę wyglądało trzeba posłuchać i poczytać opowieści naocznych świadków.

W wielu źródłach możemy przeczytać, że np. żołnierze i wachmani salutowali na widok maszerującej przez Umschlagplatz. To jest nieprawda. Z drugiej strony film ten dość dobrze to pokazuje. Chodzi konkretnie o to, że Korczak w ostatnich chwilach swojego życia dostał coś w rodzaju obłędu. Już do końca nie panował nad swoimi myślami i czynami. Wiele osób dziś pragnie dziś zrobić z niego jeszcze większego bohatera niż był naprawdę (że był bohaterem to nikt dziś nie ma wątpliwości), twierdząc, że do ostatniej chwili był w pełni świadom tego co robi, a tak do końca nie było...

To tyle w tej kwestii. Co do filmu to naprawdę świetny. Znakomita gra Pszoniaka.

ocenił(a) film na 8
literaat

Dla mnie Korczak to postać wielka.
Nieważne, co było pod koniec jego drogi.
Jego myśl pedagogiczna jest tak sensowna i tak - obecnie - aktualna, że aż trudno uwierzyć, że to człowiek z innej epoki.
Jego "KOCHAJ I DAWAJ PRZYKŁAD" to moje motto, a i jego życie było odzwierciedleniem tej myśli.Wielka postać, nietuzinkowa. A że obłęd...Cóż, wrażliwość, empatia i te sprawy...Z tego, co wiem, walczył nawet o eutanazję noworodków, żeby nie głodowały, myślał poważnie o samobójstwie...A i tak był silny, ja bym pękła znacznie wcześniej w tych obłednych czasach...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones