PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=100510}
7,3 149
ocen
7,3 10 1 149
Uwodzicielski księżyc
powrót do forum filmu Uwodzicielski księżyc

feng yue

ocenił(a) film na 8

zatrudnienie dwoch gwiazd plci przeciwnej i obsadzenie ich w obrazie uznanego rezysera w kinie amerykanskim juz dawno przestalo byc recepta na dobry film. tak probuje tworzyc juz chyba tylko woody allen, ale u niego z kolei rzadko dwie glowne kreacje sa rownorzedne aktorsko (byc moze dlatego, ze w jednej z nich zazwyczaj obsadza siebie). w kinie chinskim lat 90tych taki zabieg udal sie przynajmniej jeden raz. i wyszlo to perfekcyjnie. 'feng yue' jest wiec filmem dobrym, ale czy genialnym tego nie wiem, bo raczej nie gustuje w melodramatach i ciezko jest mi stwierdzic, czy jest to film wybijajacy sie na tle jemu podobnych. w kazdym razie nawet taki wrog romansidel jak ja musi przyznac, ze film chena kaige oglada sie wysmienicie. jest w tym spora zasluga ekipy technicznej - od autora zdjec i scenografii na kompozytorze konczac. ale nie da sie ukryc, ze to co wyroznia go posrod przecietniakow to genialnie dobrane te wlasnie dwie gwiazdy. leslie cheung i gong li stworzyli juz co prawda swietne kreacje w 'zegnaj moja konkubino', ale tam iskrzylo miedzy nimi raczej w sensie negatywnym, tutaj zas uczucie rodzi sie od pierwszego spotkania po latach (w genialnej scenie, gdy cheung bierze li za sluzaca). 'feng yue' nie jest oczywiscie typowym romansem z happy endem, to bardzo gorzka historia o dwojgu ludzi, z ktorych jedno dopiero zaczyna poszukiwac milosci a drugie juz w ta milosc nie wierzy. film pelen jest zaskakujacych zwrotow akcji, jak na purytanskie kino chinskie jest tez niezwykle odwazny, ale trudno oprzec sie wrazeniu, ze zostal zrobiony pod te dwojke aktorow, ktorzy (czy moglo byc inaczej? ;)) spisali sie znakomicie. cala historia jest podporzadkowana im i ich klopotom sercowym, a cala reszta po seansie sprawia wrazenie jedynie sprawnego dodatku. dla kogos, kto widzial wczesniejsze dziela tego rezysera, ten obraz moze byc rozczarowaniem, nie robi takiego wrazenia i nie zapada w pamiec na tak dlugo jak 'zolta ziemia' czy 'zegnaj moja konkubino', ale mimo to wciaz jest to kawal swietnego kina. polecam :)

Nakf

Czy sa do tego filmu napisy po polsku:)?

Nakf

Dobrze powiedziane! Zgadzam się z Twoją opinią nt. "Księżyca. Mnie również w tym filmie ujęła muzyka i zdjęcia. Bardzo też podobało mi się miejsce, posiadłość Pangów - ciekawe gdzie to kręcili, poszukam...
Za to nie do końca podobał mi się tu duet Gong & Cheung. Mimo że ich oboje bardzo sobie cenię (Li Gong nawet bardziej niż bardzo), to zdecydowanie ciekawsze, bardziej - jak to sam napisałeś 'iskrzące' (choć w zupełnie inny sposób) były ich relacje w "Konkubinie", gdzie można było, moim zdaniem, wyczuć więcej pasji u tej pary. Może to kwestia interpretacji roli, może to tylko moje odczucia, nie wiem. Tak czy inaczej, zgodnie z tym, co piszesz, "Uwodzicielski księżyc" to film tych właśnie dwojga aktorów, także jest to gratka dla fanów.
A odchodząc trochę od głównego wątku, interesująca wydała mi się historia siostry Zhonglianga. Szkoda, że nie poświęcono jej więcej miejsca. Zwłaszcza że pani, która ją grała, parę lat wcześniej wcieliła się w równie... nie, myślę, że nawet bardziej tragiczną rolę u Yimou Zhanga, więc doświadczenie zdecydowanie ma. :-)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones